The EU's Cultural Network - Iranians

The EU:s Cultural Network - Iranians     شبکه فرهنگی ايرانيان اروپا 

                                                                    

   شبکه فرهنگي ايرانيان اتحاديه اروپا، ( EUCN نهادی است غير انتفاعی و متشكل  از انجمن ها و كانونهای باورمند به دمکراسی، آزادی و منشور جهانی حقوق بشر ؛  كه در زمينه های فرهنگی و اجتماعی در كشورهای اتحاديه اروپا فعاليت دارند.  اولين نشست EUCN در تابستان 2001 برگزار شد. و  اساسنامه و اهداف آن پس از يک سال گفتگو و تبادل نظر ؛  در نشست عمومی  تاريخ 29 تا 31 ژوئيه 2002 در يون شوپينگ - سوئد؛با شرکت نمايندگان تعداد زيادی از انجمن های ايرانی از کشورهای:  آلمان؛ اطريش؛ ايتاليا؛ انگلستان؛ دانمارک؛ سوئد؛ نروژ ؛ هلند و ... ؛ بررسی و تصويب شده است.  از جمله اهداف   EUCN - شناخت و دستيابی به علايق و نقطه نظرهای مشترک ؛ تبادل تجربه، اطلاعات و دانش  و گسترش همکاری بين انجمن های فعال در کشورهای  اتحادیه اروپا  می باشد

 |صفحه نخست تابلو اعلانات|  گفتگو | بايگانی | پيوندها  |Länkar|Svenska

در باره EUCN

 EUCN i

فعاليت ؛ پروژه

 اتحاديه اروپا

سازمان ملل

حقوق بشر

سياستهای پناهندگی

اسناد

تماس با  EUCN

تماس با وب سايت

 

IKFC

کانون پژوهش فرهنگ ايران

در يوته بوری - سوئد

»»»

 

شبکه فرهنگی ايرانيان اروپا

 (EUCN)  در :

Amsterdam;   Berlin;

Bochum;   Borås;

Dortmund;  Göteborg;

Jönköping;  Köln;

Köpenhamn;  London;

Madrid Oslo;  Paris;

Partille; Rom; Rösrath; Stockholm;  Tubize;

Utrecht;   Wien;

Väst- Sverige; 

Örebro »»»

 

تصويری از

 جلسه تاسيس EUCN 

با حضور رئيس شورای

شهر يون شوپينگ - سوئد

»»»

 

خبر تاسيس EUCN در

 روزنامه GP

يون شوپينگ - سوئد

»»»

   

 

»»»

 

کنسرت صلح و دوستی و حقوق بشر برای آزادی گنجی و زرافشان

شيدا بامداد

گفت وگوي شهروند با داوود نوائيان، هماهنگ کننده کنسرت

مدتي ست که بر روي سايت هاي خبري فارسي زبان پوستر کنسرتي به چشم ميخورد که نشانگر تلاش ايرانيان ساکن اروپا براي رساندن صداي صلح طلبي و آزاديخواهي ايرانيان به جهانيان است. درباره اين کنسرت با آقاي داوود نوائيان، هماهنگ کننده کنسرت گفت وگوي کوتاهي انجام داديم که در زير ميخوانيد:

آقای نوائيان لطفا در مورد کنسرت "صلح و دوستی و حقوق بشر" و زمان و مکان آن توضيحاتی بدهيد.
ــ اين کنسرت يا بهتر بگويم برنامه که نام صلح و دوستی و حقوق بشر را بر خود دارد و تاکيدش را در شرايط فعلی بر آزادی دو تن از زندانيان سياسی ايران يعنی آقايان اکبر گنجی و ناصر زرافشان نهاده، کنسرتی ست با شرکت هنرمندان ايرانی در اروپا که روز 30 جولای در محل پارک مردم در شيسا، سوئد برگزار ميشود. کنسرت شامل موزيک پاپ ايرانی و غربی و اجرای آن توسط خوانندگان و موزيسين های جوان ايرانی خواهد بود. از جمله خانم لاله پورکريم که خواننده محبوب نسل جوان سوئد است و نيز "گروه گلبانگ" که يک گروه موزيک چند فرهنگی است در اين کنسرت گروههاي پاپ ايرانی و غربی برنامه اجرا خواهند کرد. در اين برنامه از ميان جوانان داوطلب حاضر چهار جوان 16 تا 22 (دو دختر و دو پسر) برای ملاقات با کوفی عنان و نلسون ماندلا انتخاب می شوند تا در ملاقاتی که با اين دو شخصيت صلحدوست در نيويورک و ژوهانسبورگ خواهند داشت، پيام صلح و دوستی و حقوق بشر برگزارکنندگان و حاميان کنسرت و درخواست آزادی آقايان گنجی و زرافشان را به اين دو شخصيت برسانند. خانم زويا زرافشان و آقاي سياوش مختاري ميهمانان ويژه اين برنامه هستند.
افتتاح کنسرت توسط مقامهاي فرهنگی سوئد خواهد بود. و علاوه بر رسانه های فارسی زبان متعدد در کشورهای مختلف جهان، کانال چهار تلويزيون سوئد نيز اين برنامه را پوشش خبری خواهد داد. در واقع ما می خواهيم از طريق اين کنسرت و اعزام سفرای صلح و دوستی، افکار عمومی کشورهای اروپا و شخصيتهای سياسی جهان به مسئله حقوق بشر در ايران بيشتر جلب و معطوف گردد.

برگزار کننده اين برنامه چه کسانی هستند؟
ــ برگزار کنندگان اين برنامه گروهی است متشکل از اعضای شبکه فرهنگی ايرانيان اروپا، اتحاديه سراسری ايرانيان سوئد و دهها انجمن فرهنگی يا کانونهای حقوق بشر مانند اتحاديه سراسری ايرانيان سوئد واحدهای استکهلم، مالمو، و يوته بوری و کانون پژوهش فرهنگ ايران، جامعه دفاع از حقوق بشر و دمکراسی در ايران، انجمن دوستی ايران سوئد ــ مالمو، مرکز آموزشی ايران، راديو‌های چند فرهنگی در يوته‌بوری و نهاد آموزشی سوئدی به نام آ ب اف، و شماری ديگر که تدارکات، برنامه ريزی و هزينه های اين برنامه را به عهده دارند.

آيا برای اولين بار است که از سوی ايرانيان اروپا و يا بهتر است بگويم گروههای فرهنگی ايرانيان سوئد و اروپا چنين برنامه ای اجرا می شود يا اينکه سابقه ای برای اين کار وجود دارد؟
ــ ببينيد به طور کلی در سوئد ايرانيها در زمينه های فرهنگی و ايجاد تشکلهای اين چنينی خيلی فعال هستند. و از طريق همين تشکل‌ها از سالها قبل برنامه هاي مختلف فرهنگی و اردوهای تابستانی برگزار می شده است. چند سالی است که شبکه فرهنگی ايرانيان اروپا، که نهادی غير انتفاعی و متشكل از انجمن ها و كانونهای باورمند به دمکراسی، آزادی و منشور جهانی حقوق بشر است و در زمينه های فرهنگی و اجتماعی در كشورهای اتحاديه اروپا فعاليت دارند، همکاری نزديکی در برگزاری اردوی تابستانی، که برای اعضا و خانواده ها و ميهمانانشان برگزار می‌شود، دارد. معمولا در اين اردوها اجرای برنامه های مختلف هنری و بخصوص از سوی جوانان با استقبال و تشويق روبرو می شود. امسال نيز پيشنهاد شده بود که در اردوی تابستانی يک کنسرت موسيقی داشته باشيم و پيکی نيز، به گراميداشت خاطره صفرخان قهرمانی، برای ملاقات با نلسون ماندلا به ژوهانسبورگ فرستاده شود. اين ايده بسط پيدا کرد و منجر به تدارک اين برنامه و همکاری وسيع و موثر گروهها و انجمنهای گفته شده گرديد. و البته در نظر داريم که در سالهای آتی و در آخرين شنبه ماه جولای برنامه کنسرت دفاع از صلح، دوستی و حقوق بشر را داشته باشيم به انضمام برنامه های ويژه در رابطه با موضوعات روز.

اهداف و کارکردهای اصلی اين کنسرت ها چه خواهند بود؟
ــ هدف برگزارکنندگان کنسرت؛ دفاع از صلح، دوستی و حقوق بشر است؛ علاوه بر آن گسترش پيوند با نسل جديد و جوان ايرانی در اروپا، گسترش همکاری نهادهای غير دولتی (
NGO ) که در زمينه اجتماعی و فرهنگی فعاليت دارند و نيز حمايت از انجمن‌های کوچک ولی فعال ايرانيان اروپا، مهمترين اهداف برگزار کنندگان است.

آقای نوائيان، معمولا انجمنها و گروههای فرهنگی و حتی حقوق بشری ايرانيان خارج کشور به نوعی صحنه حضور و فعاليت روشنفکران و افرادی است که معمولا به گروهها يا نحله های سياسی و فکری مختلف گرايش دارند، و معمولا اين افراد حاضر به همکاری و يا پذيرش يکديگر در يک امر فرهنگی يا اجتماعی مشخص نيستند و در نتيجه ادامه کار و فعاليت اين چنين نهادهايی اگر نگوئيم با شکست که با دشواری روبرو ميشود. در ميان گروه برگزار کننده کنسرت و يا گروهها و انجمنهای حمايت کننده آيا چنين مشکلی وجود دارد؟ و اگر دارد، چگونه با آن برخورد می کنيد؟
ــ بله، چنين مسئله ای که شما عنوان می کنيد دقيقا وجود داشته و هنوز هم کم و بيش با آن مواجهيم، اما در اين کار بخصوص، يعنی تدارک کنسرت و برنامه تکميلی آن اگر چه اشخاصی با گرايشات فکری مختلفی حضور دارند، اما اين مشکل کم‌رنگ‌تر از گذشته است. در چارچوب تقسيم وظايف و تدارک و اجرای اين برنامه با وجود آنکه افراد با طرز فکرهای مختلفی حضور دارند، تا به حال همکاری خوب و رضايت بخشی وجود داشته است. و همين روحيه و فضا باعث شده که شعاع دايره ای که افراد و انجمنهای برگزار کننده را در خود جا داده بزرگتر از افراد وابسته به تفکرات سياسی مشخص باشد.

فکر می کنيد تحرکات فرهنگی و اجتماعی و گسترش مقاومتهای مدنی داخل کشور که به نوعی فضای سياسی داخل را از حالت رخوت و رکود پيشين بيرون آورده است، بر گسترش فضای اين همکاريها در خارج کشور و به طور مشخص همين برنامه شما تاثيرگذار است، يا عوامل ديگری در کارند؟
ــ بله دقيقا با شما در اين مورد موافقم، ضمن آنکه فکر می کنم نوعی فرهنگ تحمل ديگری و مدارا با ديگران در ميان روشنفکران و فعالان خارج کشور در حال رشد و نمو است، که باعث گسترش و سهولت اينگونه همکاريها می شود. به طور مثال تا همين سالهای اخير افراد هوادار گروههای سياسی مختلف وقتی در يک سخنرانی يا جلسه فرهنگی حضور مي يافتند، يکديگر را به باد انتقادهای تند و برچسب زنيهای سياسی مخرب قرار می دادند، در حاليکه گمان می کنم اين حالتها و برخوردها در حال تغيير است، به طوري که در سخنرانيها و جلسات مشابه امروز بيشتر شاهد اين هستيم که افراد در صدد توضيح نگرش خود و عرضه فکر و ايده خود به شکل مستدلتر و منطقی تری هستند، تا نفی کردن مستقيم و تند ديگری. اين نشانه تحول و بالا رفتن درجه تحمل و گفتمان افراد و گروههای مختلف است، که اميدوارم توسعه يابد.

آقای نوائيان سپاس از شما برای وقتی که به ما داديد و با اميد به موفقيت برنامه کنسرت صلح و دوستی و حقوق بشر. اميدوارم اين کنسرت الگويي شود براي برنامه هاي نظير آن در ميان ايرانيان سراسر جهان.
ــ من نيز صميمانه از شما سپاسگزارم و برايتان بهترين‌ها را آرزو دارم
.

http://www.shahrvand.com/FA/Default.asp?Content=NW&CD=AT&NID=11#BN1006

 

 

انجمن های عضو  EUCN  می توانند در زير وب – سايت EUCN   يک  وب – سايت  ويژه انجمن خود و نيز آدرس پست الکترونیکی  شخصی  داشته باشند. هرانجمن با نام شخصی و کد  مخصوص  میتواند  به وب -  سایت اش مراجعه  کرده و  مطالب آنرا تغيير داده و يا فعاليت های انجمن شان را درآن درج نمايد.

 برای دريافت اطلاعات بيشتر می توانيد از طریق آدرس الکترونيکی  eucn@eucn.org  و يا شماره موبيل 0046707856649  با ما تماس بگيرید!

Copyright © 2003 IKFC. - All rights reserverad. Contact:IKFC

 | Länkar|Svenska تابلو اعلانات|  گفتگو | بايگانی| پيوندها |صفحه نخست