The EU's Cultural Network - Iranians

The EU:s Multicultural Network - Iranians           شبکه فرهنگی ايرانيان اروپا   

                                                                             

صفحه نخست    |  Länkar  |  Svenska 

 

دفاع از حقوق بشر ، آزادی  و  دمکراسی از اهداف «شبکه فرهنگی ايرانيان اروپا» است.

 

در باره EUCN

 EUCN در شهرهای مختلف اروپا:

گزارش تصويری از تاسيس EUCN 

فعاليت؛ پروژه

تماس با  EUCN

تماس با وب سايت

 

IKFC

کانون پژوهش فرهنگ ايران »»» 

 

 

گزارش اعزام جوانان به بروکسل و بازديد از پارلمان اتحاديه اروپا

Studieresa till

EU-parlamentet

 

گزارش  اعزام جوانان به سازمان ملل

Ungdoms resa till FN

 

گزارش اعزام جوانان به استکهلم و بازديد از پارلمان سوئد

Studieresa till

Sveriges Parlament

 

کاملترین اطلاعات در رابطه با سیستم بازنشستگی سوئد به زبان فارسی                                                                                         
بر گرفته از استکهلمیان

 –  بسیاری از افراد و بخصوص افراد مهاجر تبار اطلاعات بسیار کمی از سیستم بازنشستگی سوئد دارند. این کم اطلاعی در میان مهاجرینی که فاقد تحصیلات آکادمیک هستند بمراتب بیشتراست. تصور بسیاری از مهاجرین در مورد بازنشستگی تصوری است که آنان از کشورهای خودشان دارند. یعنی انتظار تا زمان رسیدن موعد بازنشستگی و پس از آن حقوق بازنشستگی نه چندان چشمگیری که از سوی دولت به بازنشستگان پرداخت می شود.

در حالیکه در سیستم بازنشستگی سوئد بخش قابل توجه ای از مبلغ بازنشستگی آینده شما بستگی  به انتخابی دارد که در طول مدت زندگی خود انجام می دهید. و متاسفانه اکثریت مهاجرین زمانی به اهمیت قضیه واقف می شوند که دیگر دیر شده است, به سن بازنشستگی نزدیک شده اند و بواسطه بی اطلاعی خود مجبور خواهند شد که تا پایان عمر با حقوق بازنشستگی ناچیز خود بسازند. در حالیکه گروه دیگر که بموقع در مورد عملکرد سیستم بازنشستگی سوئد اطلاعات کسب کرده و به موقع انتخاب خود را انجام داده و اقدامات ضروری را صورت داده اند بازنشسته های خوشبخت تر با مبلغ بازنشستگی بالاتری در سالهای پایان زندگی خواهند بود.

اطلاعات در رابطه با ساختار سیستم بازنشستگی سوئد قبلا در استکهلمیان منتشر شده است.  اما این اطلاعات اینک و با همکاری "مرکز اطلاعات ایرانیان" بصورت کامل زیر در اخیتار خوانندگان استکهلمیان قرار می گیرد . اطلاعات زیر جامع ترین اطلاعاتی  است که تاکنون به زبان فارسی در رابطه با سیستم بازنشستگی سوئد منتشر شده است.

در این مطلب سعی شده است تا با کمک "مرکز اطلاعات ایرانیان" اطلاعات کلی  و مفید در رابطه با سیستم بازنشستگی سوئد در اختیار خوانندگان استکهلمیان قرار گیرد  تا جنگلی که در این رابطه در ذهن بسیاری از خوانندگان ترسیم شده است نظمی بیاید و خوانندگان استکهلمیان بتوانند با استفاده از این نظم, تصمیمات صحیح تری را  در رابطه با دوران بازنشستگی خود اتخاذ نمایند.

******

سیستم بازنشستگی سوئد از سه بخش مهم تشکیل شده است
سیستم بازنشستگی کشور سوئد از سه بخش مهم تشکیل شده و به عبارت دیگر حقوق بازنشستگی که شما در دوران بازنشستگی خود دریافت خواهید نمود از سه منبع مختلف به شما پرداخت خواهد شد.

1- بازنشستگی
همگانی
Allmänpension

2- بازنشستگی قراردادی / بازنشستگی خدمت
Avtalpension ellet tjänstepension

3- پس انداز بازنشستگی اختیاری
Frivilligt pensionssparande

شما می توانید از یک, دو و یا هر سه این منابع بازنشستگی دریافت کنید. بخش بزرگ و قابل توجهی از مبلغ بازنشستگی آینده شما نیز بستگی به انتخابی دارد که امروز انجام می دهید. چگونه؟ به توضیحات زیر در مورد هر بخش توجه کنید.

1- بازنشستگی همگانی که از سوی دولت پرداخت می شود
Allmänpension
بازنشستگی همگانی خود از دو بخش تشکیل شده است: بازنشستگی درآمد و بازنشستگی سرمایه گذاری.

بازنشستگی بر اساس درآمد
Inkomstpension
اینکومست پنشون یا بازنشستگی بر اساس درآمد. یعنی هر چه درآمد شما در طول زندگی کاری تان در سوئد بالاتر بوده باشد مبلغ ماهانه بازنشستگی شما نیز در تمامی طول زندگی بازنشستگی تان بالاتر خواهد بود. به عبارت دیگر هر چه قدر زودتر و بیشتر در سوئد کار کرده باشید با توجه به در آمدتان در طول زندگی کاری تان در زمان بازنشستگی نیز حقوق بازنشستگی بیشتری دریافت می کنید. افرادی که در سوئد کار سیاه و غیر قانونی می کنند از بازندگان اصلی در این رابطه هستند. به عبارت دیگر چنانچه در سوئد کار سیاه و غیر قانونی می کنید مجازات آن بصورت درآمد بمراتب پایین تر در خزان زندگی و تا پایان عمر به سراغتان خواهد آمد.

هر ساله 18.5 درصد از درآمد کاری شما توسط کارفرما از حقوقتان کسر شده و به حساب بازنشستگی بر اساس درآمد شما اختصاص داده می شود. 16 درصد از این مبلغ در دست دولت قرار می گیرد اما 2.5 درصد  آن را می توانید به میل خود در هر کجا که مایل باشید سرمایه گذاری کنید.  این 2.5 درصد بازنشستگی سرمایه گذاری شماست.

بازنشستگی سرمایه گذاری
Premiepension
این اولین انتخاب مهمی است که باید در طول زندگی کاری خود و در رابطه با حقوق بازنشستگی آینده خود انجام بدهید. دقیقا به مانند یک سرمایه گذاری معمولی, هر چقدر این 2.5 درصد را در محل بهتر و سودآورتری سرمایه گذاری کنید در نتیجه پول بیشتری در زمان رسیدن به سن بازنشستگی خواهید داشت.  توجه کنید که 2.5 درصد از درآمد سالانه شما در تمامی طول زندگی کاری تان به هنگام رسیدن به سن بازنشستگی مبلغ زیادی خواهد شد. شما می توانید این مبلغ سالانه را به انتخاب خود در سهام و یا اوراق بهره سرمایه گذاری کنید.

سازمانی که از طریق آن باید این انتخاب خود را انجام دهید "اداره حق بازنشستگی سرمایه گذاری" یا
Premiepensionsmyndighet

نام دارد که اختصارا "پی پی ام" خوانده می شود.  آدرس وب سایت این اداره:
www.ppm.nu

بهترین اقدام این است که در وب سایت این اداره دولتی خود را ثبت کنید. پس از دریافت شماره کاربری و رمز ورود می توانید از طریق این وب سایت و بصورت بسیار ساده اولا ببینید که موجودی حسابتان چقدر است و  در مرحله بعدی انتخاب خود را صورت دهید. همه سهامها و اوراق بهره ای که امکان سرمایه گذاری در آنها وجود دارد در این وب سایت موجود است. راه دیگر این است که به این اداره تلفن بزنید که در اینصورت هم کاتالوگ سرمایه گذاریهای قابل انتخاب در بانکها و  شرکتهای بیمه بازنشستگی مختلف  و هم فرمهای انتخاب را از طریق پست برای شما ارسال خواهند نمود.

اگر نمی دانید که این 2.5 درصد از درآمد سالانه خود را به چه صورتی سرمایه گذاری کنید با افراد مطلع و بی طرف تماس بگیرید. هرگز در این زمینه با بانکها و یا شرکتهای بیمه بازنشستگی مشورت نکنید چون آنها مراجع بی طرفی نبوده و همواره مایل هستند تا شما سرمایه گذاری خود را در فوندهای آنها انجام دهید.

هنگام تصمیم گیری به عقیده خود نیز احترام بگذارید. اگر مثلا فکر می کنید در طی سالهای آینده بیشترین ترقی در بازار خانه و مستغلات صورت می گیرد این 2.5 درصد از درآمد سالانه خود را در فوندهای خانه و مستغلات سرمایه گذاری کنید. اگر تصور می کنید که مثلا شرکتهای دارویی در آینده دارای بیشترین سود آوری خواهند بود این 2.5 درصد از درآمد سالانه خود را در فوندهای شرکتهای دارویی سرمایه گذاری کنید. و یا اگر مثلا تصور می کنید آینده متعلق به کشورهای تازه صنعتی مانند چین یا هند می باشد می توانید  2.5 درصد از درآمد سالانه خود را در فوندهایی سرمایه گذاری کنید که در این کشورها سرمایه گذاری کرده اند. در وب سایت اداره "پی پی ام"  یا در کاتالوگی که می توانید به رایگان از این اداره سفارش بدهید همه فوندهای سهام و یا اوراق بهره قابل انتخاب لیست شده اند.

اگر هیچ چیز در زمینه سرمایه گذاری نمی دانید و هیچ فرد مطلع و بی طرفی را هم نمی شناسید می توانید این انتخاب را انجام ندهید. اما از سوی دیگر در این صورت انتخاب را دولت برای شما انجام می دهد که ممکن است منتهی به بازنشستگی کمتری برای شما در آینده شود. البته برعکس آن هم صادق است. یعنی اگر سرمایه گذاری خود را در محل بدی انجام دهید که سودآور نباشد ممکن است بازنشستگی آینده خود را کاهش دهید و بازنشستگی کمتری از سرمایه گذاری انتخابی دولت دریافت کنید.

افرادی که در سالهای پایانی زندگی به سوئد مهاجرت کرده و یا در طول زندگی خود دارای درآمد نبوده اند
بازنشستگی تضمین شده
Garantipension
گارانتی پنشون و یا بازنشستگی تضمین شده حداقل حقوق بازنشستگی است که از سوی دولت سوئد به همه افرادی که در طول زندگی کاری خود در سوئد دارای درآمد کمی بوده و یا هیچ درآمد دیگری نداشته اند به هنگام رسیدن به سن بازنشستگی پرداخت می گرددد. بسیاری از مهاجرین و بویژه مهاجرینی که در سالهای میانی و پایانی زندگی به سوئد آمده اند و در نتیجه فرصت زیادی جهت کار و کسب درآمد نداشته اند مشمول این گروه هستند و در نتیجه مجبورند که تا پایان عمر خود با حداقل حقوق بازنشستگی بسازند. البته سوئدیهایی نیز که در سوئد کار نکرده و یا در طول زندگی خود دارای درآمد ناچیزی بوده اند نیز چنین بازنشستگی دریافت می کنند.  محاسبه بازنشستگی تضمین شده کمی پیچیده و با توجه به شرایط ویژه هر فرد متفاوت است. اما در کل می توان گفت که فرد می بایست جهت دریافت بازنشستگی تضمین شده بصورت کامل, مابین سن 16 سالگی تا 64 سالگی 40 سال مقیم سوئد بوده باشد. به عبارت  دیگر هر چقدر مدت اقامت شما در سوئد قبل از رسیدن به سن بازنشستگی کمتر  از 40 سال باشد میزان مبلغ بازنشستگی تضمینی  شما نیز به همان اندازه کمتر خواهد بود.

اگر مثلا 24 سال در سوئد زندگی کرده اید 24 قسمت از 40 قسمت کامل بازنشستگی تضمینی را دریافت خواهید کرد. چنانچه مبلغ بازنشستگی تضمین شده شما بسیار کم باشد کمکهای دیگری از قبیل "کمک هزینه مسکن" و یا "فوق العاده بازنشستگی" حداقل بازنشستگی را برای فرد مجرد یا زوج بازنشسته تامین می کند.

توجه کنید که دارا بودن تابعیت سوئدی یا ایرانی هیچ تاثیری در این رابطه ندارد بلکه سالهای زندگی تان در سوئد در این رابطه مهم است. برای مثال یک خارجی (مثلا تبعه ایران) که مدت بیشتری در سوئد زندگی و  کار کرده است می تواند در سوئد بازنشستگی بمراتب بیشتری از یک سوئدی الاصل داشته باشد که یا در طول زندگی خود کار نکرده و یا به خارج از سوئد مهاجرت کرده است.

2- بازنشستگی قراردادی / بازنشستگی خدمت
Avtalspension eller tjänstepension
تمامی توضیحات بالا در رابطه با سیستم بازنشستگی دولتی و همگانی سوئد بود. اما شمایی که در سوئد به کار اشتغال دارید از سوی کارفرمای خود نیز در آینده بازنشستگی دریافت خواهید نمود. بستگی به محل کارتان, یک قرارداد بازنشستگی مابین کارفرما و اتحادیه شما و یا قرارداد بازنشستگی مابین کارفرما و خود شما وجود دارد. بر اساس این قرارداد کارفرمای شما با توجه به حقوقتان مبلغی جدای از حقوق سالانه شمار را جهت بازنشستگی آینده تان اختصاص می دهد که بخشی ازاین مبلغ را نیز می توانید به میل خود و در هر کجا که مایلید سرمایه گذاری کنید. و این دومین انتخاب مهمی است که باید در طول زندگی کاری خود و در رابطه با حقوق بازنشستگی آینده خود انجام بدهید.

برخلاف بازنشستگی بر اساس درآمد, انجام انتخاب نوع سرمایه گذاری در این نوع از بازنشستگی در یک محل یا وب سایت صورت نمی گیرد.

انتخاب سرمایه گذاری در این زمینه با توجه به نوع کارتان و یا اتحادیه ای که در آن عضو هستید از طریق سازمانهای مختلف انجام می گیرد. برای مثال کارمندان دولت انتخاب خود را از طریق سازمانی به نام  "اس پی وی", کارمندان کمونها انتخاب خود را از طریق  سازمانی به نام "ک پ آ" . یا کارمندان بخش خصوصی انتخاب خود را از طریق سازمانی به نام "اس پی پی" انجام می دهند. با کارفرمای خود صحبت کنید. البته برگه انتخاب در این زمینه هر ساله بصورت اتوماتیک از سازمانی که مربوط یه شماست برایتان ارسال می گردد. در این برگه انتخاب نیز باید اول بانک و یا شرکت بیمه بازنشستگی را جهت سرمایه گذاری پولتان و همچنین نوعی از سرمایه گذاری را انتخاب کنید. این دو نوع عبارتند از:

Traditionell försäkring
در این نوع از سرمایه گذاری شما حق انتخاب اینکه پولتان از طریق کدام شرکت اقتصادی سرمایه گذاری شود را دارید, اما حق انتخاب اینکه پولتان در چه زمینه ای سرمایه گذاری شود را ندارید. اما در عوض یک حداقل بهره سالانه به حساب بازنشستگیتان تعلق می گیرد که میزان آن 3 درصد است. این بهره ممکن است با توجه به موفقیت شرکت بیمه شما در سرمایه گذاری بیشتر هم شود. اما  در صورت شکست بانک یا شرکت بیمه انتخابی شما در سرمایه گذاری پولتان این حداقل بهره در هر صورت برای شما تضمین شده است. این انتخاب بیشتر به درد کسانی می خورد که نمی خواهند متحمل ریسک زیادی شوند و یا هیچ چیز در مورد سرمایه گذاریهای مختلف نمی دانند و به منبع مطلع و قابل اطمینانی جهت مشورت نیز دسترسی ندارند.

Fondförsäkring

در این نوع از سرمایه گذاری خودتان انتخاب می کنید که پولتان از طریق کدام شرکت اقتصادی  و در چه زمینه ای سرمایه گذاری شود. اما در عوض هیچگونه حداقل بهره تضمینی به حساب بازنشستگیتان تعلق نمی گیرد. این انتخاب بیشتر به درد کسانی می خورد که با سرمایه گذاری در زمینه های مختلف آشنایی دارند و یا از امکان مشورت با فرد مطلع و قابل اطمینانی برخوردار هستند.

اگر خودتان انتخابی صورت ندهید موجودی حسابتان در موسسه ای از پیش انتخاب شده و در یک سرمایه گذاری از نوع
Traditionell försäkring
سرمایه گذاری می شود.

امنیت پرداخت به بازماندگان یا مبلغ بازنشستگی  بیشتر؟
انتخاب مهم دیگری که باید انجام دهید  این است که آیا مایلید سرمایه گذاری شما دارای "امنیت پرداخت به بازماندگان" یا
återbtalningsskydd
باشد یا خیر.

اگر گزینه "امنیت پرداخت به بازماندگان" را انتخاب کنید در صورتی که قبل از رسیدن به سن بازنشستگی فوت کنید مبلغی که سرمایه گذاری کرده اید به
افراد بازمانده از خانواده شما پرداخت می گردد. اما در این انتخاب چنانچه به سن بازنشستگی برسید مبلغ بازنشستگی ماهانه کمتری دریافت خواهید کرد.

اگر گزینه "امنیت پرداخت به بازماندگان" را انتخاب نکنید, صورتی که قبل از رسیدن به سن بازنشستگی فوت کنید هیچ مبلغی به
بازماندگان خانواده شما پرداخت نمی گردد و سرمایه گذاری بازنشستگی شما از بین می رود. اما درعوض در این حالت چنانچه به سن بازنشستگی برسید مبلغ  بازنشستگی ماهانه بیشتری دریافت خواهید نمود.

این انتخاب بسیار مهمی است که حتما در مورد آن فکر کرده و تصمیم گیری کنید. اگر نمی دانید که در حال حاضر چه گزینه ای در مورد شما ثبت شده از آن اطلاع پیدا کرده و مورد آن را بر اساس انتخاب خودتان تغییر دهید.

برای مثال اگر
مجرد  و گزینه "امنیت پرداخت به بازماندگان" در مورد شما ثبت شده باشد, بدون دلیل در تمامی عمر خود از بازنشستگی کمتری برخوردار خواهید شد. و یا اگر اصلا مایل نیستید که پس از مرگتان مبلغی به بازمانده ای پرداخت شود می توانید با تغییر این گزینه از بازنشستگی کمی بیشتری پس از رسیدن به سن بازنشستگی برخوردار گردید.

3- پس انداز بازنشستگی اختیاری
Frivilligt pensionssparande
این نوع از بازنشستگی کاملا اختیاری است و مکملی بر دو بخش 1 و 2 بشمار می رود. هر فرد آینده نگری که تصور می کند مبلغ بازنشستگی از نوع 1 و یا 1 و 2 که در زمان بازنشستگی اش به وی پرداخت می گردد مبلغی کافی نیست و یا هر فردی که مایل است مبلغی از درآمد جوانی خود را جهت رفاه بیشتر به دوران بازنشستگی خود اختصاص دهد می تواند بطور خصوصی با بانکها و شرکتهای متعددی که امکانات پس انداز بازنشستگی اختیاری را ارائه می کنند تماس گرفته و شروع به پس انداز بازنشستگی در چهارچوب "پس انداز بازنشستگی اختیاری" نماید که مشمول برخی معافیتهای مالیاتی نیز می گردد. توجه به دو نکته در این زمینه بسیار مهم است.

1- شما در صورت انجام چنین پس اندازی (پس انداز بازنشستگی اختیاری) می توانید از معافیتهای مالیاتی نیز استفاده کرده و مبلغی را که پس انداز می کنید تا سقف مشخصی از درآمد سالانه خود کم کرده و در نتیجه  با یک تیر دو نشان بزنید. هم برای بازنشستگی آینده خود پس انداز کنید و هم مشمول معافیتهای مالیاتی شده و سالانه مالیات کمتری پرداخت کنید.

2- پس انداز بازنشستگی اختیاری شما چون مشمول معافیتهای مالیاتی شده است تا سن 55 سالگی قفل است و امکان برداشت از آن را از سن 55 سالگی خواهید داشت, و نه زودتر. این پس انداز بازنشستگی به انتخاب خودتان و پس از رسیدن به سن حداقل 55 سالگی به شما پرداخت می گردد. این پرداخت باید حداقل در یک دوره زمانی 5 ساله به انتخاب خودتان پرداخت شود. امکان توقف در این دوره 5 ساله وجود ندارد.

3- پس انداز بازنشستگی اختیاری در زمان پس انداز مشمول معافیتهای مالیاتی است و تا سقف مشخصی که از سوی دولت تعیین می شود از درآمد سالانه شما کسر می گردد و در نتیجه مالیات کمتری پرداخت می کنید. اما بسیاری از این امر مطلع نیستند که این نوع از پس بازنشستگی در زمان شروع پرداخت آن به شما مانند هر درآمد معمولی دیگری مشمول مالیات می شود. به همین دلیل برداشت از پس انداز بازنشستگی اختیاری اگرچه از سن 55 سالگی مجاز است اما چون به هنگام پرداخت مانند هر درآمد دیگری مشمول مالیات می شود ممکن است درآمد شما را آنقدر افزایش دهد که در نهایت مجبور شوید پول بیشتر از معافیت مالیاتی دوران پس انداز بابت مالیات درآمد پرداخت کنید و در نهایت معامله نه چندان خوبی انجام داده باشید. به همین دلیل اگرچه برداشت از این بازنشستگی اختیاری از سن 55 سالگی امکان پذیر است اما چنانچه همزمان دارای درآمد کاری هستید برداشت از آن همزمان با دارا بودن درآمد کاری کار عاقلانه ای نیست.

4- نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که این نوع از پس انداز بازنشستگی حتی پس از رسیدن به سن بازنشستگی نیز درآمد حساب می شود و در نتیجه ممکن است باعث کاهش کمک های بلاعوضی مانند "کمک هزینه مسکن" شما شوند. نکته ای که بانک ها و شرکتهای پس انداز بازنشستگی مایل نیستند که در مورد آن به شما اطلاعات بدهند.

5- محاسبات بی طرفانه حاکی از آن است که پس انداز بازنشستگی اختیاری از نقطه نظر مالیاتی  بیشتر مناسب افرادی است که دارای یک در آمد ماهانه 27000 کرون و یا بیشتر در زمان زندگی کاری خود هستند. حداقل با توجه به قوانین مالیاتی فعلی و جاری.

******

مواظب هزینه "حق الزحمه" بانک ها و شرکتهای پس انداز بازنشستگی باشید
توجه کنید که همه بانک ها و شرکتهای پس انداز بازنشستگی که شما فوندهای آنان را در بخش 1 و 2 و  3 جهت سرمایه گذاری برای بازنشستگی آینده خود انتخاب می کنید شرکتهای خصوصی هستند که جهت انجام  سرمایه گذاری شما هزینه ای از مبلغ سرمایه گذاری شده توسط شما برداشت می کنند. هزینه بانک  ها و شرکت پس انداز بازنشستگی با یکدیگر بسیار متفاوت است و در بسیاری موارد بصورت درصد از کل مبلغ سرمایه گذاری شده توسط شما برداشت می شود.

گفته می شود که بانکها و شرکتهایی وجود دارند که هزینه های آنها آنقدر بالاست که میتواند تا زمان رسیدن فرد به زمان بازنشستگی سر به بیش از صد هزار کرون بزند. به این ترتیب بسیار مهم است که قبل از انتخاب فوندهای یک بانک و شرکت پس انداز بازنشستگی جهت سرمایه گذاری پول خود حتما به میزان هزینه ای که آنها بابت حق الزحمه از پولتان کم می کنند توجه کنید
. اما همزمان نیز توجه کنید که برخی بانکها و شرکتهای پس انداز بسیار موفق و سودآور نیز جهت خدمات خود هزینه ای در یافت می کنند و شاید پرداخت هزینه ای در این زمینه قابل قبول باشد. هم هزینه های دریافتی و هم نتیجه سالهای گذشته فوندهای مختلف بانکها و شرکتهای پس انداز بازنشستگی را با هم مقایسه کنید. هرگز فریب تبلیغات بانکها و شرکتهای پس انداز بازنشستگی که جهت جلب نظر شما انجام می شود را نخورید و همیشه با استفاده از منابع اطلاعاتی بی طرف آنها را از جهات مختلف با یکدیگر مقایسه کنید.

******

معرفی یک وب سایت  دولتی بسیار مفید و قابل استفاده
همه بازنشستگی آینده شما در یک محل
دولت سوئد در همکاری با همه موسسات, بانکها و شرکتهای بیمه بازنشستگی در کل کشور دست به راه اندازی وب سایتی بسیار مفید زده است. در این وب سایت دولتی که بسیاری از وجود آن خبر ندارند میتوانید خود را برایگان به ثبت برسانید. این وب سایت پس از اینکه خود را ثبت نام کردید در مدت یک هفته تمامی اطلاعات در مورد قراردادهای مختلف و فعلی بازنشستگی شما را هم در نزد سازمانهای دولتی و هم در نزد شرکتهای خصوصی بازنشستگی رد یابی  کرده  و سپس در یک محل جمع آوری میکند.

در این صورت بجای جنگل نامنظم قراردادهای مختلف دولتی و خصوصی بازنشستگی که ممکن است حتی از وجود آنها خبر نیز نداشته باشید, همه آنها ردیابی و در یک مکان جمع آوری و در اختیار شما قرار میگیرد. به این صورت پیش بینی اندازه و میزان بازنشستگی شما در آینده بسیار راحت تر و دقیق تر صورت خواهد گرفت و با استفاده از این اطلاعات خواهید توانست بخوبی در مورد بازنشستگی آینده خود برنامه ریزی کنید.

پس از ثبت نام  حدود یک هفته طول خواهد کشید تا همه اطلاعات مربوط به شما رد یابی شده و سپس در این وب سایت گرد آوری  و منعکس گردد.  برخی از افرادی که خود را در این وب سایت به ثبت رسانده اند پس از یک هفته با خوشحالی متوجه شده اند که دارای چندین قرارداد بازنشستگی مختلف هستند که توسط کارفرمایان قبلی آنها به ثبت رسیده و پس از رسیدن به سن بازنشستگی به آنها پرداخت خواهد شد. برخی از این افراد حتی از وجود چنین قراردادهای بازنشستگی بنام خود خبر نداشتند.

آدرس این وب سایت
www.minpension.se


*********

 خزان زندگی, چه بخواهید و چه نخواهید, دیر یا زود بسراغتان خواهد آمد. این بسیار مهم است که با سیستم بازنشستگی سوئد آشنا شده و بهترین انتخاب را با توجه به خصوصیات زندگی خود انجام دهید تا در دوران بازنشستگی را در رفاه هر چه بیشتری بسر ببرید.

امیدواریم که این مقاله کمکی در راه انتخابی بهتر و در نتیجه بازنشستگی مرفه تر برای ایرانیان کشور سوئد بوده باشد. مجددا از کمکهای "مرکز اطلاعات ایرانیان" بابت تنظیم این این مقاله به زبان فارسی که در نوع خود بی نظیر می باشد صمیمانه سپاسگذاریم. طبیعتا چنانچه هر گونه سوالی در این رابطه دارید می توانید مانند همیشه با این مرکز در تماس باشید.

 

The Hjällbo's Cultural Network

شبکه فرهنگی يئلبو

 

 

در يوته بوری

چه خبر؟  »»»»

Konsert för fred

 

Nowrowz

 

   اردوی تابستانی 2004

 1 >>   3 >>  2  >>  4 >>   5 >>   6 >>

       

     اردوی تابستانی 2005

 1»»»   2»»»  3»»» 4»»»   

 

 

جلسه تاسيس شبکه فرهنگی ايرانيان اروپا

 

گزارش‌های تصويری از فعاليتهای فرهنگی و اجتماعی در يوته بوری! »»»

 

 

     گزارش کوتاه از فعاليت  کانونپژوهش در سال 2003  

 

 

شبکه فرهنگي ايرانيان اتحاديه اروپا، ( EUCN نهادی است غير انتفاعی و متشكل  از انجمن ها و كانونهای باورمند به دمکراسی، آزادی و منشور جهانی حقوق بشر ؛  كه در زمينه های فرهنگی، اجتماعی و حقوق بشر در كشورهای اتحاديه اروپا فعاليت دارند.  اولين نشست EUCN در تابستان 2001 برگزار شد. و  اساسنامه و اهداف آن پس از يک سال گفتگو و تبادل نظر ؛  در نشست عمومی  تاريخ 29 تا 31 ژوئيه 2002 در يون شوپينگ - سوئد؛با شرکت نمايندگان تعداد زيادی از انجمن های ايرانی از کشورهای:  آلمان؛ اطريش؛ ايتاليا؛ انگلستان؛ دانمارک؛ سوئد؛ نروژ ؛ هلند و ... ؛ بررسی و تصويب شده است.  از جمله اهداف   EUCN - شناخت و دستيابی به علايق و نقطه نظرهای مشترک ؛ تبادل تجربه، اطلاعات و دانش  و گسترش همکاری بين انجمن های فعال در کشورهای  اتحادیه اروپا و دفاع از حقوق بشر، آزادی و دمکراسی  می باشد

Copyright © 2003 IKFC. - All rights reserverad. Contact:IKFC

 | Länkar|Svenska تابلو اعلانات|  گفتگو | بايگانی| پيوندها |صفحه نخست