The EU's Cultural Network - Iranians

The EU:s Cultural Network - Iranians                     شبکه فرهنگی ايرانيان اروپا 

                                                                

 |صفحه نخست تابلو اعلانات|  گفتگو | بايگانی | پيوندها  |Länkar|Svenska

در باره EUCN

 EUCN i

فعاليت ؛ پروژه

 اتحاديه اروپا

سازمان ملل

حقوق بشر

سياستهای پناهندگی

اسناد

تماس با  EUCN

تماس با وب سايت

در باره EUCN

 

IKFC

کانون پژوهش فرهنگ ايران

در يوته بوری - سوئد

»»»

 

 

»»»

 

شبکه فرهنگی ايرانيان اروپا

 (EUCN)  در :

Amsterdam;   Berlin;

Bochum;   Borås;

Dortmund;  Göteborg;

Jönköping;  Köln;

Köpenhamn;  London;

Madrid Oslo;  Paris;

Partille; Rom; Rösrath; Stockholm;  Tubize;

Utrecht;   Wien;

Väst- Sverige; 

Örebro »»»

 

تصويری از

 جلسه تاسيس EUCN 

با حضور رئيس شورای

شهر يون شوپينگ - سوئد

»»»

 

خبر تاسيس EUCN در

 روزنامه GP

يون شوپينگ - سوئد

»»»

 

 

 

 

اعلاميه جهانی حقوق بشر چگونه بوجود آمد؟

و ...

»»»

 

نهادهای حقوق بشر

»»»

 

 

 «دفاع از حقوق بشر» و « آزادی زندانيان سياسی»  هدف ما است.

  زندانيان سياسیرا آزاد کنيد! 

 

همایشی باشکوه از امید و واخواهی!

در روز شنبه هشت آوریل ٢٠٠٦ در ساعت هفت بعدازظهر جمع کثیری از ایرانیان در خانه مردم، شهر گتنبرگ سوئد، جمع شدند تا در حضور و همراه با سخنرانی آقای دکتر عبدالکریم لاهیجی (حقوقدان، رييس جمعيت دفاع از حقوق بشر ايران و نايب رييس فدراسيون بين‌المللى جامعه‌هاى حقوق بشر)، برای چهار تن دانشجو، از نمایندگان نسل جوان ایران، که روز 10 آوريل 2006 از گوتنبرگ به نیویورک پرواز می‌کنند، آرزوی موفقیت نمایند. چهارجوان پرشور، عاشق و آگاه، که هدفشان رساندن فریاد بند‌یان و جوانان محروم وطنمان بگوش جهانیان است. همایشی زیبا از شعف و امید.

این همایش در واقع نتیجه بيش از يک سال تلاش های بی‌وقفه نهادهای مدنی ايرانيان در سوئد و ديگر کشورهای اروپا (به ويژه انگليس، آلمان)، آمريکا و در همسويی با تلاش فرزانگان و فرهيختگان ميهن ما، در ايران، که «برای توسعه اقتصادی و اجتماعی »، لحظه‌ای «مبارزه‌های آزاديخواهانه و صلح جويانه را از دست نمی‌دهند ... و برای بهروزی مردم ايران، عاشقانه» تلاش می‌ورزند، بوده‌است. بیم و امیدی که درطی نزديک به یکسال فکر و ذهن بانیان این حرکت متمدنانه را بخود مشغول کرده بود، دراین شب به شوری یگانه تبدیل شد، که جلوه‌ای از همبستگی شیرین دو نسل بود؛ که هر دو احساس تلخ درد شلاق، محرومیت و آوارگی را برگرده‌های خویش همراه دارند.

گردهمايی با خوش آمدگوئی و اعلام برنامه به زبان‌های فارسی، سوئدی و انگليسی توسط مجری همايش، آقای رضا طالبی، آغاز و با سخنان نماینده حزب سوسیال دمکرات سوئد، آقای عباس زرین پور، گشایش یافت. سپس آقای داوود نوائيان، هماهنگ کننده پروژه، گفتارش را با خوش ‌آمدگويی به آقای دکتر لاهيجی و حاضران و همچنين با آرزوی موفقيت برای جوانان «کبوتران صلح و دوستی» آغاز کرد. او با ارائه‌ی گزارش از تاريخچه پروژه و اهداف آن؛ يعنی «دفاع از حقوق بشر»؛ «توسعه همکاری نهادهای مدنی» و «تلاش برای نزديکی، همفکری و همکاری با نسل جوان»؛ تاکيد کرد اين پروژه در هر سه عرصه از اهداف اعلام شده، به طور نسبی، موفق بوده است. و سخنان خويش را با قرائت پیام فرزانه در بند، دکتر ناصر زرافشان پايان داد، که با استقبال گرم شرکت کنندگان روبرو شد. پيام آقای دکتر فريبرز رئيس دانا  توسط آقای فرهنگ تاولی خوانده شد. اين دو پيام، که از ايران ارسال شده بود، بااستقبال شديد شرکت کنندگان روبرو شد.

سخنرانی آقای دکتر عبدالکریم لاهیجی پیرامون ساختار کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل و راههای شکایت به کمیسیون در رابطه با زیر پا گذاشتن حقوق بشر در ایران بود که توجه حاضرین را به خود جلب کرد. ایشان در طی سخنان مبسوط خويش توضیح دادند که چگونه دولت های غربی با توجه به ملاحظات سیاسی و اقتصادی کشور خویش با ناقضین حقوق بشر درکشورمان برخورد می کنند؛ چه وظيفه‌ی انسانی به ظاهر ساده ولی سنگين و پيچيده‌ در مقابل همه‌ی انسان‌های فرزانه‌ی مدافع حقوق بشر قرار دارد. آقای دکتر لاهیجی برای سفر « عزيزان عاشق» به سازمان ملل آرزوی موفقیت نمودند و سپس به پرسش‌های حاضران، در زمينه‌های مختلف، پاسخ دادند. با پايان سخنرانی آقای دکتر لاهیجی، که در محيطی آرام، ولی صميمی رنج، شور و اميد مردم ايران و  در کنار آن فعاليت بی‌وقفه تلاشگران راه آزادی را با شيوايی بيان کرد ؛ بخش اول همايش نيز پايان يافت.

بخش دوم گردهمآئی با اجرای موسقی راک؛ توسط هنرمند جوان سوئدی؛ اريک رد ِ ليوس؛ که همراه بانوای گيتار و ترانه‌های زيبا بوده، آغاز شد. سپس پیام اتحادیه سراسری ايرانيان سوئد ونیز پيام شبکه فرهنگی ايرانيان اروپا؛ توسط آقايان بيژن شفيعی و مناف عماری قرائت شد. آرش اسلامی شعر زيبايی از اشعار خود را خواند و آنرا تقديم جوانان کرد.

آنگاه «عزيزان عاشق، ببرهای جوينده جوان»، «سفيران ِ جوان ِ صلح و آزادی و عدالت»

زویا زرافشان، ثمين صادقی، مارال توحيدی و سهراب مختاری به سخن درآمدند و همايش حال و هوای ديگری يافت. چهره های مصمم و امیدوار این جوانان موجی از امید به رهائی بندیان و خشم نسبت به آمرین نقض حقوق بشر درکشورمان، دردل ما به‌حرکت درآورد. گرمای سخنان این کبوتران صلح پژواکی ازفریاد میلیون ها جوان محروم ایرانی بود. سخنانِ ساده و صميمی جوانان با شوق و اميد، خشم و اشک، مهربانی، سپاس و عشق همراه بود.                                                               

این برنامه در حدود ساعت 22 ، با سخنان و گفتگو آقای دکتر لاهيجی با جوانان، در رابطه با هدف سفر شان به سازمان ملل، درمیان تشويق حاضران و تقدیم سپاس و گل به آقای دکتر لاهيجی، جوانان، دست اندکاران پروژه و برگزارکنندگان همايش به پایان رسید. ولی انتظار و اميد به نتايج سفر جوانان شروع شد.   

گزارش از:

محمود ح. شوشتری

10 آپريل 2006

گوتنبرگ - سوئد

 

يادآوری (بعد از نوشته):

1-     دوستان جوان ما؛ ز. زرافشان و سهراب مختاری، به دعوت حزب سوسيال دمکرات سوئد (غرب)، روز شنبه، ساعت 14، در کنگره حزب، در شهر گوتنبرگ، سوئد، شرکت کرده‌اند. هيئت رئيسه کنگره و شرکت کنندگان آن، ضمن استقبال از سفر جوانان به سازمان ملل و تشويق آنان، برای تحقق اهداف شان آرزوی موفقيت کردند.

2-     جوانان، روز دوشنبه، 10 آپريل 2006، ساعت 0630 با پرواز ک ال شماره 1152 از شهر گوتنبرگ سوئد، عازم نيويورک شدند.

   شبکه فرهنگي ايرانيان اتحاديه اروپا، ( EUCN نهادی است غير انتفاعی و متشكل  از انجمن ها و كانونهای باورمند به دمکراسی، آزادی و منشور جهانی حقوق بشر ؛  كه در زمينه های فرهنگی و اجتماعی در كشورهای اتحاديه اروپا فعاليت دارند.  اولين نشست EUCN در تابستان 2001 برگزار شد. و  اساسنامه و اهداف آن پس از يک سال گفتگو و تبادل نظر ؛  در نشست عمومی  تاريخ 29 تا 31 ژوئيه 2002 در يون شوپينگ - سوئد؛با شرکت نمايندگان تعداد زيادی از انجمن های ايرانی از کشورهای:  آلمان؛ اطريش؛ ايتاليا؛ انگلستان؛ دانمارک؛ سوئد؛ نروژ ؛ هلند و ... ؛ بررسی و تصويب شده است.  از جمله اهداف   EUCN - شناخت و دستيابی به علايق و نقطه نظرهای مشترک ؛ تبادل تجربه، اطلاعات و دانش  و گسترش همکاری بين انجمن های فعال در کشورهای  اتحادیه اروپا  می باشد

انجمن های عضو  EUCN  می توانند در زير وب – سايت EUCN   يک  وب – سايت  ويژه انجمن خود و نيز آدرس پست الکترونیکی  شخصی  داشته باشند. هرانجمن با نام شخصی و کد  مخصوص  میتواند  به وب -  سایت اش مراجعه  کرده و  مطالب آنرا تغيير داده و يا فعاليت های انجمن شان را درآن درج نمايد.

 برای دريافت اطلاعات بيشتر می توانيد از طریق آدرس الکترونيکی  eucn@eucn.org  و يا شماره موبيل 0046707856649  با ما تماس بگيرید!

Copyright ©IKFC - All rights reserverad. Contact:IKFC

 | Länkar|Svenska تابلو اعلانات|  گفتگو | بايگانی| پيوندها |صفحه نخست